pirmdiena, 2018. gada 5. marts

"BRĪDIS PIRMS" ATGRIEŽAS UZ SKATUVES DĒĻIEM! VĒLREIZ

2018.gada 29.jūnijā Ķīpsalas hallē plkst. 20:00
Katra uzstāšanās un koncerts sākas līdzīgi – ar pirmajiem soļiem jaunās un jau iedejotās dejās, pareizo tērpu izvēli un saskaņošanu, īsto attieksmi un niansēm. Kopā tas veido skaistu gleznu, kurā savīti pareizie toņi un ik sīkumam ir atrasta īstā vieta. Vieta tautastērpā, vieta dejas zīmējumā, vieta sirdī un vieta skatītāja redzējumā.
Taču dejotāja ieguldījums un pārdzīvojumi sniedzas ārpus tā skaistā un krāšņā, kas prožektoru izgaismots tiek rādīts uz skatuves dēļiem. Tas iestiepjas vietā, kurā ikviens deju entuziasts ir pavadījis visilgāko un arī piepildītāko laiku – aizkulisēs. Tā ir maģiska vieta, kurā satiekas panika un aizmāršība, smiekli un satraukums, mīlestība un laime. Tā ir vieta, kur meitenes rada tēlu izmantojot grima kārtu, pinot bizes viena otrai un klusībā lādējoties par līmējamām skropstām. Arī puiša tēls rodas turpat, nosacīti lietojot grimu, jo viņi zina kā nogrimēties ne tikai ar pūdera otu. Vēl pēdējo reizi meklējot vainīgo, “kurš ir savācis manas Latgales bikses?” un pārspriežot, kā tad pareizi jāsien lakatiņš.
Koncertu varētu saukt par galapunktu, pirms kura ir vēl viena svarīga pietura - ģenerālmēģinājums. Tajā ne tikai kolektīvs, bet, galvenokārt, arī vadītājs pārdzīvo pēdējo uztraukuma vilni, kurā vēl var jāpaspēj ienirt, lai uzpeldētu ar pabeigtības un gandarījuma sajūtu. Šis ir tas brīdis, kad izskan “Es nepaspēšu!” - pārskriet uz nākamo deju, pārģērbt citu tērpu vai pat atvilkt elpu – uz ko atbilde teju vienmēr būs: “Tu to izdarīsi!” Šis ir tas brīdis, kad pēdējo reizi ierindā stājas katrs tautu dēls un tautu meita ar neskaitāmiem tērpiem, lai atrastu savu īsto kārtu: brunčus, kas nebūs par garu vai īsu, bikses, kas ļaus pietupties un palēkties, vesti, kas nespiedīs un nekrunkosies, kroni, kas… būsim godīgi – rievu pierē atstās tāpat. Tiek veiktas cītīgas pārbaudes, katra poga tiek piešūta (vai vismaz sameklēta saspraužamā adata), caurumi piesegti un kurpes salabotas.
Ko no tā visa redz cilvēks, kurš apsēdies uz zāles numurētā krēsla? Staltumu, smaidus, dusmas, rotaļāšanos, meņģēšanos - izdejotu stāstu. Viņš ieraudzīs to, ko dejotājs spēs aiznest līdz pašai pēdējai rindai. Tautas deju ansambļa (TDA) “Teiksma” un vidējās paaudzes deju kolektīva “Teiksma” izdejotais uzvedums “Brīdis pirms” ļaus skatītājiem ielūkoties aizkulisēs un ieraudzīt to, ko pēc koncertiem var dzirdēt tikai pašu dejotāju nostāstos - gatavošanās satraukumu brīdi pirms koncerta.
Uzvedums „Brīdis pirms” pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada 17. jūnijā, kad vairāk nekā tūkstotis skatītāju kopā ar dejotājiem ielūkojās pasaulē, kuru pārzina katrs deju entuziasts. Nu tas atgriežas pie skatītājiem, lai ieskandinātu kā Latvijas simtgades svinības, tā arī XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus. Pievienojies dejotājiem šajā svinīgajā pasākumā, lai vēl reizi pavērtu priekškaru brīdi pirms koncerta. Biļetes var iegādāties „Biļešu paradīze” kasēs un http://ej.uz/bridispirms.
Uzveduma horeogrāfs - Jānis Ērglis, režisors, scenogrāfs - Reinis Suhanovs,
muzikālais pavadījums - Māris Šērs, kostīmu māksliniece - Evija Dāboliņa.

Seko līdzi jaunumiem
iekš Facebook
kā arī mājas lapā

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru