pirmdiena, 2017. gada 25. septembris

TAUTAS DEJU ZELTA GRAUDI30.oktobrī plkst. 19.00 uz vienas no prestižākajām Rīgas skatuvēm – Dailes teātra lielās skatuves notiks koncerts “TAUTAS DEJU ZELTA GRAUDI”. Šis būs viens no retajiem koncertiem, kura programmā iekļautas gandrīz visas slavenās dejas, kas veido latviešu tautas deju zelta fondu.

Lielākā koncerta daļa veltīta horeogrāfijas mantojumam, ko radījuši slavenie dižmeistari Uldis Žagata, Harijs Sūna, Alfrēds Spura, Irēna Strode, Helēna Tangijeva-Birzniece. Tas joprojām iedvesmo jaunos horeogrāfus un tiek saglabāts nākamajām paaudzēm, šīs dejas bez šaubām ir jebkura kolektīva repertuārā. Tomēr šodienas dzīves ritmā, kad uz skatuves pārsvarā redzami spilgti un talantīgi, mūsdienās tapuši horeogrāfijas darbi, reti varam baudīt daudzas slavenās vecmeistaru dejas vienā koncertā.  

Šogad atzīmējam 110 gadu, kopš dzimusi izcilā baletmeistare, horeogrāfe un pedagoģe Helēna Tangijeva-Birzniece (1907. – 1965.), kuras vārdam Latvijas baleta mākslas vēsturē ir īpaša vieta. Viņas radošais ieguldījums latviešu oriģinālās horeogrāfijas izveidē, jauno baleta mākslinieku izglītošanā un audzināšanā, klasiskā baleta vērtību saglabāšanā un latviešu tautas dejas kultūrā ir patiesi nepārvērtējams. Slavenās dejas “Gatves deja” un “Rucavietis” no Helēnas Tangijevas-Birznieces 1947. gadā izveidotā un iestudētā baleta “Laima” ir kļuvušas par latviešu skatuviskās dejas zelta fondu.

Koncertā tiks izpildītas nu jau leģendārās tautas dejas “Gatves deja” un “Rucavietis”, “Aiz ezera augsti kalni”, “Pūt, vējiņi” u.c., kā arī mūsdienu horeogrāfu Jāņa Ērgļa, Jāņa Purviņa, Agra Daņileviča dejas, par kurām droši var teikt, ka tās jau ir kļuvušas par tradicionālām un iemīļotām. 

Skatītājiem šī būs arī iespēja baudīt izcilu slavenās horeogrāfijas izpildījumu, jo koncertā piedalīsies labākie  Rīgas  tautas deju kolektīvi: “Vektors”, “Teiksma”, “Daiļrade”, “Līgo” un “Dancis”. Koncerta dalībnieku skaits būs teju 200, un tas jau pats par sevi liecina, ka ir gaidāms spilgts un neaizmirstams deju notikums.
Priekšnesumu virknes pārtraukumus iekrāsos video sižeti, kas  atspoguļos gan dejas tapšanas radošo procesu, gan to cilvēku un kolektīvu mūža mirkļus, kuri lielu daļu savas dzīves veltījuši latviešu tautas dejai.
 
Koncerta mākslinieciskais vadītājs Vladimirs Ponomarjovs. 
Koncerts notiek ar Rīgas domes atbalstu. 

Biļetes – “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs, www.bilesuparadize.lv

 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru